Veterán járművek helyett a villanyautókhoz húz a szívem

Sokszor úgy érzem, kissé ellentmondásos az ízlésem, ami megnehezíti a döntéseimet. Az eszem általában a korszerű megoldások felé húz, a szívem azonban rögtön megdobban, ha egy veterán autó száguld el mellettem, vagy a látóhatáron felbukkan egy vár sziluettje.

Szerencsére azonban nem kell, hogy egy várban éljek vagy oldtimert vezessek, hiszen bármikor megcsodálhatom ezeket a remekműveket egy-egy kirándulás vagy kiállítás alkalmával, így az otthonomat nyugodtan felvértezhetem modern eszközökkel.

Nemrég szereztem jogosítványt, és bár egy ideig még a családi Opel vezetését tervezem, később, ha rutint szereztem, szeretnék vásárolni egy saját autót, méghozzá egy elektromost.

Fontos számomra, hogy a lehetőségeimhez mérten óvjam a környezetemet, ezért is hoztam ezt a döntést; az elektromos autó már csak azért is kézenfekvő választás, mert az otthonomban napelem rendszer telepítését tervezem, így az autó töltését is kényelmesebbé tehetem.

Búcsú a villanyszámlától

Hiába igyekszem környezettudatos döntéseket hozni, sajnos én is csak a pénztárcám keretein belül költekezhetek. Aggódtam, amikor megtudtam, hogy a napelem szaldó elszámolás 2024 januártól megszűnik, és én már más feltételek mellett csatlakozhatok a rendszerhez.

A szaldó elszámolás megértéséhez ismerni kell a napelem rendszer működésének lényegét; én a Napelem Rendszer weboldalán tájékozódtam, ott szoktam követni a témával kapcsolatos friss híreket.

A napelemek a napsugárzás hatására termelnek áramot, mivel azonban napszaktól, évszaktól és aktuális időjárástól függ, mennyit süt a nap, a megtermelt áram mennyisége nem egységes.

Azokban az időszakokban, amikor a rendszer többlet energiát termel, a felesleget továbbítja az áramszolgáltató felé; amikor pedig a napelemek nem tudják ellátni a háztartás szükségleteit, a hálózaton keresztül érkezik a pótlás.

Sok éven keresztül egységes áron történt a leadott és vételezett áram elszámolása, ami év végére kiegyenlítődött, és gyakran nullás villanyszámlát eredményezett. Bár a napelem rendszer kiépítési költsége magas, milliókra rúghat, a legtöbbekre motiválóan hatott, hogy végérvényesen elfelejthetik a villanyszámlákat.

Napelem szaldó elszámolás 2024 után

A fogyasztók számára a régi rendszer igen kedvező volt, az áramszolgáltató szempontjából azonban ez nem volt elmondható. Mondhatni ingyenesen állt rendelkezésre egész évben, viselve a hálózat karbantartásával járó költségeket.

Sok országban működött korábban szaldó, a helyét azonban kereskedelmi alapú elszámolás vette át: ez történik most Magyarországon is. Azok, akik még időben jelezték igényüket, és a meghatározott időpontig üzembe helyezik napelemeiket, egy ideig még élvezhetik a szaldó előnyeit, pár éven belül azonban már csak történelem lesz ez az elszámolás.

2024-ben napelem szaldó elszámolás helyett érvénybe lép viszont a bruttó elszámolás, ez fog rám is vonatkozni. A különbség a kettő között, hogy magasabb áron kapom a szolgáltatótól az áramot, mint amennyiért a napelem rendszer továbbítja a többlet energiát, úgyhogy kissé rosszabbul járok, mint azok, akik már évekkel ezelőtt napelemet vásároltak.

Bár egy kicsit lassabban térül így meg a beruházás ára, nem lepődtem meg a változtatáson, elvégre a pénzváltótól kezdve számos helyen van érvényben ilyen díjszabás. Elektromos autó helyett egyelőre maradnak a veterán autó kiállítások, de már várom a napot, amikor a mi házunk tetején is megcsillannak a napelemek.